Czym się kierować w poszukiwaniach męża / żony? Oto kilka zebranych wskazówek z trzech różnych źródeł.

“Niezawodny test na żyzność serca”:

Niewielkie grono doświadczonych psychologów i pedagogów rozmawia na temat testu ułatwiającego rozpoznanie szlachetnych warstw ludzkiego serca nieodzownie potrzebnych do założenia rodziny. Propozycji jest sporo. Stopniowo jedna wysuwa się na pierwszy plan. Pani psycholog z dwudziestopięcioletnim stażem tłumaczy, że najłatwiej rozszyfrować „grubość” szlachetnej warstwy w sercu człowieka badając jego odniesienie do dziecka. Dla niej jest to test niezawodny. On mówi o najboleśniejszych czynach człowieka, o wielkich jego dramatach. Dziecko to najcenniejszy skarb. Promieniuje on pięknem, delikatnością, wrażliwością, dobrocią i niewinnością. Skarb bezbronny, bez opakowania. Ten, kto potrafi pochylić się nad tym skarbem ze świadomością jego kruchości i wielkości, dowodzi, że w jego sercu jest warstwa żyznej, dobrej gleby, która może wydać piękne owoce. Kto tego nie potrafi, kto przechodzi obojętnie obok dziecka lub je krzywdzi, nie powinien się decydować na zakładanie rodziny, bo unieszczęśliwi siebie, współmałżonka, a zwłaszcza własne dziecko.

Czytaj dalej pełny tekst

 


 

Z Przewodnika po relacjach rodzinnych:

W jaki sposób znaleźć odpowiedniego kandydata na męża lub żonę? Chociaż nikt nie może ci powiedzieć, jaki powinien być twój życiowy partner, można wskazać kilka zasad, o których warto pamiętać podczas poszukiwań.

Czytaj dalej pełny tekst

 


 

Z artykułu “Czynniki warunkujące poczucie szczęścia w małżeństwie” ks. Andrukiewicza:

Wybór współmałżonka

Chodzi tu o dobór psychiczny i seksualny. Powszechnie uważa się, że wybór małżonka determinuje jakoś dalsze losy związku. Wybór małżonka jest obecnie sprawą osobistą i decyzją indywidualną, dokonuje się jednak zgodnie z pewnymi prawidłowościami.

Wybór dokonywany w dość młodym wieku, kiedy jeszcze trudno o większe doświadczenie życiowe, jest pewnego rodzaju przypadkiem decydującym o szczęściu małżeńskim lub rozwodzie. Istnieje tendencja do doboru wybiórczego pozytywnego, to znaczy, że małżeństwa dobierają się najczęściej na zasadzie podobieństwa cech antropologicznych, takich jak wzrost, waga, proporcje ciała, kształt twarzy, niektóre właściwości biochemiczne przemiany materii itd. Także badania socjologiczne wykazały, że zasadą doboru współmałżonka jest podobieństwo sytuacji społecznej (wiek, wykształcenie, pochodzenie społeczne, zawód). Czynniki te określają “pole wybieralności”, w którym najczęściej dokonuje się wyboru współmałżonka.

Czytaj dalej pełny tekst

:)